Міжгір'я, Кіреші Закарпатська обл. " Бліц-тур в Карпати "Долина нарцисів + канатка і вино "

 Новий сезонний тур від агенції "Відвідай" . Нові враження, нові смаки, панорами гір та здійснення мрії- побачити долину нарцисів.


" Бліц-тур в Карпати "Долина нарцисів + канатка і вино " включає в себе прогулянку в Долині нарцисів в с Кіреші, підйом кантатно-крісельним витягом на гору Маковиця та дегустацію вина в Хусті. Ніби багато локацій, але цей одноденний тур  не є  насиченим екскурсіями та переходами, а таким собі легким та   відпочинковим.  

Після кількагодинного переїзду зі Львова ми добралися до нашої першої локації- канатки на гору Маковиця. Розпогодилось, не йде дощ, і за хмар пробиваються промені сонця. Трикрісельний витяг знаходиться неподалік карпатського містечка Міжгір"я. 

Біля нижньої станції витягу є колиба, кафе, сувенірні крамнички. І гарні панорами на Міжгір"я.

Зручно вмощуємось на кріслах, підіймаємось на гору Маковиця ( 750 м ) Підйом короткий біля 10 хв, але за спогляданням на навколишні гори, це здається як мить.  Сама канатка старенька-скрипить-рипить.

Але компенсацією за не надто комфортні умови є  панорами гір, зелених та дальніх синіх гір. Весна ,все навкруги буяє зеленню. Не можливо намилуватись такими соковитими кольорами.


На верхній станції витягу зроблений оглядовий майданчик, але окрім поручнів не дуже гарного вигляду, тут більше нічого з облаштування нема, гострі виступи каміння, переміщаючись потрібно весь час дивитись під ноги( добре, що сухо було і не слизько), майданчик маленький, але нам повезло, бо не було більше екскурсійних груп, а поодинокі мандрівники, , ніхто нікому не заваджав, і не стояли в черзі щоб зробити світлину.  З майданчика можна оглянути карпатські хребти, краєвиди на полонину Боржаву та гряду Горган, та меандр ріки РІки. 
Тут для огляду достатньо і 10-15 хв. Спускаємось до низу.







Помилувались горами, подихали цілющим гірським повітрям, прощаємось з приємними та ввічливими працівниками витягу ,  їдемо на обід  в ресторацію Прем'єра у Хусті, бо тут нас чекають смачні страви  українсько-угорської кухні.
Овочевий крем-суп

Рокот крумплі та салат полонинський.
Ситно та смачно пообідали, вирушаємо далі. Зустрічі з цією локацією дуже чекаю, заради неї і їхала.
Долина нарцисів в с Кіреші, поблизу Хуста- мрія з шкільних років, бо було переглянуто в підручниках природи багато картинок , прочитано багато інформації, доступної на 90-ті, бо не було ні енциклопедій ні соцмереж, тим більше інтернету. , і дуже мріялось-хотілося побачити цю неймовірну красу, ну що ж пора здійснювати мрію. Вже так повелось в мене, що свої давні та здавалось нездійсненні мрії, допомагають здійснювати феї та чарівники з  Відвідай.




"Долина нарцисів " знаходиться в урочищі Кіреші поблизу Хуста. Вона вигідно відрізняється від своїх "побратимів "в румунських Карпатах , Альпах, на Балканах. Бо розташовані не на високогір"ї , а в долині і відкриті для огляду безлічі мандрівників. Долина знаходиться на висоті 200м над рівнем моря, бо в той час, як на Балканах нарциси ростуть на висоті 2000м. Пояснень, чому саме тут ростуть, багато, як наукових так і легенд.  Можна прочитати в інтернеті, а краще поїхати полюбуватись квітами, і заодно послухати цікаві розповіді гіда, та відвідати музей, який знаходиться теж тут в долині.





Колись поля нарцисів сягали земель від Мукачево  до Хуста. Пізніше на місцях ,де росли квіти, з"явились дубові ліси , що укривали їх від негоди. Долина це найбільший осередок нарциса вузьколистого не тільки на Закарпатті в Україні, але у й у всій центральні Європі.








В часи Австро-Угорської імперії ці поля ретельно охоронялися. Натомість в часи СРСР долину пропонувалось перекопати . Дикі радянські експерименти по перетворенню природи та перегони з капіталістичним Заходом мало не коштували цим квітам життя. Вони все таки почали цей вандалізм, але зупинились після знищення 50 га нарцисів. З того часу Долину нарцисів передали у відомство Карпатського біосферного заповідника, а з 1980 року ці тендітні квіточки занесені до Червоної Книги України.  І ось зараз ніби заповідник, ніби під охороною, але чому, по гарній асфальтованій дорозі, по якій нібито мають рухатись відвідувачі, ще й їдуть автівки , бо якось так склалось, що групи з автобусів, де туристи різних вікових категорій та з обмеженнями по здоров"ї можуть собі спокійно прогулятись, пройтись по маршруту полюбуватись квітами, природою, перепочити в дерев"яних альтанках, які  розміщені обабіч туристичного шляху, але змушені час від часу сходити на узбіччя бо молодим особам на автівках не під силу пройти цей маршрут і потрібно їхати до оглядових майданчиків, дуже тішуся, що до самих нарцисів не доїдуть, бо рівці і  загородження. Це несправедливо і не чесно по відношенню до тих самих квітів, і природи в цілому!.








У наші групі були туристи, які відвідували цю локацію ще 10-15 років тому, цікаво було послухати їхні спогади, та сумно. Виявляється, що де тепер невеличкі острівці квітів на полях, то були всі поля вкриті білим цвітом нарцисів. Квіти зникають ,хто зна скільки вони ще будуть нас тішити , звичайно хотілось би позитивних новин, що нарциси відроджуються, стає більше, але поки так, тому не відкладайте, ще встигаєте побачити навіть цього року. Пік цвітіння переважно 10-15 травня, цього року так і є. Вони вже повністю розцвіли .
Але  не нарцисами єдиними славиться ця мальовнича долина..... У 2020 році тут оселилось стадо буйволів . Колись ці велетні вільно блукали Карпатськими лісами, сьогодні їх небагато.  З травня по листопад тут живе 15 особин. Нарцисам вони не шкодять, а навпаки допомагають, поїдаючи підріст чагарникових та деревних порід. Найбільше їм подобається, як ми й самі побачили, ніжитись на сонечку та приймати грязьові ванни.  




Наша мандрівка продовжується, прямуємо ще на одну локацію, повертаємось назад у Хуст на дегустацію закарпатського вина та бренді у виноробню Kogutych Wineri.  Пан Михайло розповість багато цікавого як про довгий шлях перетворення винограду у вишукані вина, так і ще багато цікавих історій пов"язаних з виноградом, вином та Закарпаттям. Люблю такі крафтові виноробні, бо тут, щоб нам смакували ці напої, люди у своє виробництво справді вкладають душу, тому й вважаю правильним, що "Відвідай" завжди підтримує таких локальних виробників, пропонуючи у своїх турах різні дегустації не лише вина, а й сирів, медів, пива, цукерок...
Тут ми ще раз згадали Долину нарцисів, посмакувавши, (а хто хотів і потім придбав) вином з такою ж назвою... .  Дегустація була цікава, подекуди й весела. Складалася з 6 видів вин, 1 лікеру, 1 віскі, та 3 видів бренді ( те, що тепер заборонено називати коньяком).
 З враженнями, емоціями, позитивним настроєм та сувенірами повертаємось  до дому, по дорозі лише пару фото, цього разу просто хотілось милуватись краєвидами без фотокамери.




Моя 15 мандрівка у "Відвідай" добігла свого завершення. Приємно було познайомитись з керівником групи Людмилою, ми з нею досі, ще не перетинались у турах. Це суперова людина, позитивна та приємна , яка розповіла стільки цікавого про Закарпаття, факти історичні та етнографічні про бойків- окремо дякую, своє коріння треба знати. Було радісно побачити своїх знайомих киян, з якими недавно були в іншому  турі від "Відвідай" і випадково зустрітись в долині нарцисів, та познайомитись з новими цікавими людьми. 
Ну і вже традиція, все таки...пам"ятки-сувеніри-згадки про ще один не дарма прожитий день.

Мандруйте-подорожуйте- бо ті враження від побачено це назавжди у вашому серденьку!.


Коментарі

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Манява, Верховина Івано Франківська обл, Драгобрат, Ясіня Закарпатська обл. "Шафран тур на Драгобрат"

Гніздичів-Кохавина, Борислав, Львівська обл, Гошів Івано-Франківська обл. ( "Святе тріо")

Соліна, Польща ( Solina, Polska ) "Соліна, Бещадське море, круїз, канатка і гори "